wtorek, 30 czerwca 2015

Meryem Uznerli

Meryem Uznerli urodziła się 12 sierpnia 1983 r. w Kassel , RFN. Jej ojciec Hüseyin Uznerli pochodzi z Turcji , a matka ,  Ursula , to niemiecka aktorka. Meryem jednoczy obie kultury , mając rezydencje zarówno w Berlinie jak i w Stambule. Meryem ma trójkę starszego rodzeństwa : dwóch braci i siostrę. W latach
2000 - 2003 studiowała aktorstwo na  Schauspielstudio Frese w Hamburgu.Po zakończeniu studiów zagrała kilka małych ról w niemieckich produkcjach. Ulubienicą widzów stała się jednak dzięki roli Sułtanki Hurrem w serialu ''Wspaniałe Stulecie''. Role otrzymała w 2010 r. dzięki Meral Okay , scenarzystce i producentce serialu. Sama Meryem potem skomentowała wybór : " Pewnego dnia zadzwonił telefon i zostałam zaproszona na casting w Turcji. Natychmiast zaczęłam żyć w Stambule prawie na pełnym etacie". Na planie towarzyszyły jej takie gwiazdy jak Halit Ergenç , Nebahat Çehre , Okan Yalabık , Nur Aysan . Selma Ergeç.
Serial był transmitowany w ponad 50 krajach , a Meryem zyskała rzesze fanów. W 2013 r. została zmuszona opuścić ''Wspaniałe Stulecie" ze względów zdrowotnych. Wtedy opuściła Turcję oznajmując , że zerwała ze swoim partnerem  , Canem Atesem z powodu zdrady mężczyzny. Wyznała też , że jest w ciąży. 10 lutego 2014 r. powitała na świecie swoją córeczkę Larę. Pod koniec 2014 r. ogłoszono , że Meryem wraca na ekrany. Jej powrót uczcił nawet magazyn "Elle" , który na 12 stronach napisał o tym , że Meryem rozprzestrzenia modę. Meryem planuje na stałe przenieść się do Stambułu. Meryem podczas kręcenia scen mieszkała w hotelu. Jej wzrost to 1,73 m.

poniedziałek, 29 czerwca 2015

Halit Ergenç

Krótko o aktorze grającym Sulejmana.
Urodził się 30 kwietnia 1970 r. w Stambule. Jest synem Saita Ergença , aktora zmarłego 2008 roku , i Aliany Yüceışık. Aktor mieszka obecnie w stolicy Turcji. Jego pierwszą żoną była aktorka Gizem Soysaldı , rozstał się z nią przed pracą na planie wspaniałego stulecia. Obecnie jest w związku z  Bergüzar Korel , również aktorki. Występuje w serialu karadayı. Razem wychowują synka Aliego. Halit ma brata Azada. Najbardziej popularna produkcje z jego udziałem : muhteşem yüzyıl , 1001 gece , Aci ask , System 2.0 i Babam Ve Oglum.

niedziela, 28 czerwca 2015

Tytuły w haremie

Harem (z arab. ulga, zakaz); od arab. harim („miejsce zakazane lub święte”) inaczej perski: sarāy, zenana -prywatna strefa w tradycyjnym muzułmańskim domu. Do części domu określonej jako harem nie mają wstępu obcy mężczyźni. Termin odnosi się również do kobiet przebywających w haremie.
Zwyczaj izolowania kobiet Arabowie przejęli w VII wieku od bizantyjczyków. W starożytnych Chinach, Turcji i Egipcie haremu pilnowali eunuchowie. W Chinach w haremie mógł przebywać jedynie cesarz ze swoimi kobietami – opieka eunucha nad kobietami sprawiała, że nie istniały wątpliwości w kwestii ojcostwa dzieci.


Sułtan (tur. „władca”, arab. as-sulṭān – „ten, który ma władzę”) – tytuł władcy islamskiego, używany w wielu krajach muzułmańskich, m.in. w Turcji osmańskiej do 1922. Państwo rządzone przez sułtana to sułtanat.
Termin „sułtan” powstał w czasach kalifatu bagdadzkiego. Początkowo kalif był jednocześnie władcą świeckim i religijnym tego państwa, a jego władza wynikała z bezpośrednich, rodzinnych związków z Mahometem. Później jednak jego władza wojskowa i cywilna została przekazana innym osobom, a sam kalif stał się tylko władcą w sensie religijnym.


 
Kalfa – biała niewolnica (odaliska) w haremie tureckim pełniąca funkcję pokojowej oraz kierująca służbą haremową.


 Wielki wezyr – dostojnik państwowy w Imperium osmańskim, najważniejszy z ministrów sułtana. Wielokrotnie posiadał większą faktyczną władzę niż sułtan. Posiadał jego pełnomocnictwo i mógł być odwołany ze stanowiska wyłącznie przez Sułtana. Największa ich władza przypadała na okres 1656–1703 (władza rodu Köprülü). W XIX wieku, po okresie tanzimatu, wielki wezyr zaczął pełnić funkcję odpowiadającą kompetencjami funkcję premiera w Zachodnio-europejskich monarchiach.



 
Bej -  (pierwotnie beg; tur. bey) – tureckie słowo oznaczające wodza (np. janczarów, Tatarów krymskich).
Dawniej tytułowano w ten sposób wyższych urzędników państwowych w Turcji oraz władców Tunezji, kiedy pozostawała ona pod tureckim wpływem. Bej był też tytułem używanym przez władców licznych ord na Kaukazie. Obecnie bey w języku tureckim jest formą grzecznościową.



Chan -  głowa chanatu , tytuł oznaczający władcę w dawnych krajach Azji Środkowej i Europy Wschodniej ; także część imienia oznaczająca wysokie urodzenie w krajach muzułmańskich.


Pasza (basza; tur. paşa) – słowo pochodzące od perskiego padyszacha, oznaczające wysokiego urzędnika w Turcji osmańskiej; tytuł ten zazwyczaj był przyznawany gubernatorom i generałom. Jako zwrot grzecznościowy "pasza" odpowiada polskiemu tytułowi "pan".


 
Effendi, ale również Efendi i Effandi, (arabski: أفندي "Afandi" ;perski: آفندی z tureckiego Efendi)  – turecki tytuł oznaczający pan, władca.Odpowiada angielskiemu Sir lub staropolskiemu Pan. Tytuł używany w Turcji i innych krajach wschodnich. Używany wobec osób posiadających wyuczony zawód i urzędników wysokiego szczebla jak bej lub pasza. Może zastępować imię.


 Ağa to tytuł używany w wojsku tureckim oznaczający dowódcę lub przywódcę janczarów, naczelnika policyjnego, a w Egipcie dowódcę oddziałów tureckich. Mianem agi określano także wyższego urzędnika. Obecnie jest to tytuł grzecznościowy i oznacza on dosłownie pana.


 Sułtanka - żona , siostra , córka , nałożnica lub krewna Sułtana.



Kadina - w imperium osmańskim należąca do haremu sułtańskiego kobieta o wyższym od innych statusie, metresa. Kadinie przysługiwały szczególnie obfite apanaże, służba, apartament i inne przywileje.






środa, 24 czerwca 2015

Śmierć Mehmeta i Dżihangira

Zacznę od starszego. Drugi główny kandydat do tronu Sułtańskiego umarł w wieku dwudziestu dwóch lat. Historycy uważają , że zgon nastąpił w skutek epidemii ospy , ale prawdopodobne jest to , że umarł na skutek czyjegoś działania...
W serialu umiera przez Mahidevran. Potem Hurrem zabiła zabiła Mustafę trochę w zemście. Jego żoną była Esmahan Sultan.


Dżihangir w serialu umiera w czasie wojny z Persją. Historycy twierdzą , że umarł z żalu po Mustafie , ale wszyscy pamiętamy , że miał problemy z kręgosłupem.Mógł mieć nie wydolność , problemy z oddychaniem i liczne choroby układów. Umarł w wieku dwudziestu trzech lat.

Życie córki Sułtana

W haremie nikt nie miał prostego życia.Taki los nie ominął też Mihrimah. Z pozoru dziewczyna powinna szczęśliwie wybierać w chłopakach , ale dla matki postanowiła wyjść za Rustema. Nie będzie go kochać , ale presja Hurrem będzie silniejsza. Z początku małżonek będzie próbował się do niej zbliżyć , ale odtrącenie ze strony Sułtanki sprawi , że Rustem będzie szukać pocieszenia u innych kobiet. Po jego śmierci Mihrimah będzie posądzona o jego zgon oraz śmierć Mustafy. Będzie wyjątkowo kochać rodzeństwo i nienawidzi Selima za zabicie Bayezida i jego dzieci. Po śmierci matki będzie sprawować funkcję Valide Sultan , będzie rządzić haremem. Jak wiemy od początku szalała za Bali Beyem , to uczucie nadal będzie istnieć , tylko po jej stronie.A jaka była prawdziwa Mihrimah? Historyczna Sułtanka była szpetną kobietą z nadwagą. Miała przyrodnią siostrę Raziye , córkę Mahidevran. Była wyjątkowo piękną kobietą  , często porównywaną do wiosny. Z racji , że Mihrimah była zazdrosna , Hurrem doprowadziła do szybkiego wyjęcia za mąż przez Raziye przez Yayhę.Rustem został wielkim wezyrem , był też współwinny śmierci Mustafy.








poniedziałek, 22 czerwca 2015

Co wiemy o Firuze?

                                                                                               

''Firuze'' a właściwie Humeyra Hatun to perska niewolnica z dynastii Safawidów. Jej zadaniem było osłabienie Sulejmana zdrowotnie  , ale i rozkochanie go w sobie  , aby był słabszy politycznie.W sumie była szpiegiem . Po walkach z Hurrem , podtruwaniem  władcy oraz wyjeździe z pałacu jako Sułtanka Firuze , córka wuja Tahmasba spotkała się z grupą perskich wojów , którzy mieli ją spowrotem dowieść do Persji. Tam czekała na nią prawdziwa Sułtanka Firuze i Tahmasb.