sobota, 26 grudnia 2015

O świętach w Turcji

Nie dawno w Turcji obchodziliśmy Festiwal Mevlany , który trwa od 10 - 17 grudnia.
Ku mojemu zdziwieniu Nowy Rok obchodzą 1 stycznia!
Teraz krótko o świętach.


Tureckie święta państwowe:

Święto Niepodległości i Dzień Dziecka 
Święto to obchodzone jest 23 kwietnia, na pamiątkę rocznicy pierwszego dnia obrad Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji w 1920 roku.
Dzień Pracy i Solidarności 
To znane na całym świecie Święto Pracy, obchodzone tradycyjnie 1 maja.
Dzień Młodości i Sportu 
Jest to dzień upamiętniający osobę Ojca Turków - Atatürka oraz młodość Republiki Tureckiej. Obchodzony jest 19 maja, w rocznicę lądowania Mustafy Kemala w Samsunie 19 maja 1919 roku. Wydarzenie to wyznaczyło początek ruchu republikańskiego w Turcji.
Dzień Zwycięstwa 
Obchodzone 30 sierpnia święto to pamiątka zwycięstwa tureckiej armii republikańskiej nad wojskami greckimi pod Dumlupınar podczas wojny o niepodległość. Bitwa pod Dumlupınar była ostatnim starciem w trakcie tej wojny i trwała od 26 do 30 sierpnia 1922 roku. Walki toczyły się w okolicach Kütahyi.
Dzień Republiki 
Święto obchodzone ku pamięci proklamowania Republiki Tureckiej 29 października 1923 roku.






Islamskie święta religijne


Urodziny proroka Mahometa
Są one obchodzone w trzecim miesiącu kalendarza islamskiego, więc w każdym roku przypadają w inny dzień wg kalendarza gregoriańskiego.
Ramadan
Ramadan to cały dziewiąty miesiąc w kalendarzu muzułmańskim. Świętuje się objawienie koranu prorokowi Mahometowi przez archanioła Gabriela. Pobożni muzułmanie w tym miesiącu powstrzymują się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i napojów od wschodu do zachodu słońca.
Z powodu tego postu wiele placówek gastronomicznych jest nieczynnych, a osoby go przestrzegające mogą być osłabione i rozdrażnione. Należy więc przed zaplanowaniem wyprawy do Turcji wziąć pod uwagę, kiedy w danym roku przypada Ramadan. Z drugiej strony w miejscowościach typowo turystycznych Ramadan jest praktycznie niezauważalny, więc plażowicze mogą być spokojni.
Święto Przerwania Postu
Jest to święto dziękczynne wyznaczające zakończenie miesięcznego postu.
Święto Ofiar
Najważniejsze święto w świecie islamu, upamiętniające ofiarę, jaką Abraham miał złożyć Bogu ze swojego syna. Powstrzymany przed dokonaniem tej krwawej ofiary Abraham złożył Bogu w ofierze barana. Muzułmanie składają w ten dzień w ofierze jakieś zwierzę, najczęściej owcę lub krowę, a jedną trzecią mięsa oddają potrzebującym.
Skóry zabitych w Święto Ofiar zwierząt są podporą przemysłu wyrobów skórzanych w Turcji.


Inne święta obchodzone w Turcji


Nevruz
Nevruz to starożytne święto nowego roku, obchodzone w czasie równonocy wiosennej, o perskich korzeniach. W Turcji obchodzone jest głównie przez mniejszość kurdyjską. W tym czasie odradzamy podróż na wschód Turcji, gdyż w związku z hucznymi obchodami często wybuchają tam zamieszki i starcia Kurdów z tureckimi siłami porządkowymi.
Dzień Anzac
Dzień Anzac to święto narodowe w Australii i Nowej Zelandii, obchodzone 25 kwietnia w pamięci żołnierzy z tych krajów, którzy polegli w walkach toczonych w Gallipoli w Turcji podczas I wojny światowej.
W tym okresie najlepiej jest unikać wizyty w Çanakkale, gdyż hotele będą pełne gości z Antypodów.
Festiwal Hacı Bektaş Veli
Hacı Bektaş był islamskim mistykiem i filozofem, który żył w XIII wieku na terenie Anatolii. Założył zakon bektaszytów, jest również uważany za jednego z głównych nauczycieli w islamskim nurcie Alewitów. Bektaszyzm był wyznaniem elitarnych jednostek janczarów w Imperium Osmańskim.
Festiwal upamiętniający życie i działalność Hacı Bektaşa odbywa się co roku w dniach od 16 do 18 sierpnia, w miasteczku Hacıbektaş.

  źródło : http://turcjawsandalach.pl/content/kalendarz-%C5%9Bwi%C4%85t-obchodzonych-w-turcji










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz