środa, 30 września 2015

O Hurrem #4

Jaka była naprawdę?

„Elegancka i skromna, ale nie piękna” – takimi słowami, wenecki ambasador Bragadino opisał Sułtankę Hurrem – może to być jedynie subiektywna ocena weneckiego ambasadora – w oczach Sulejmana Hurrem była przepiękną istotą, którą czcił i wielbił w swoich licznych wierszach. Nie ulega jednak wątpliwości, że Hurrem ujęła go również swoim intelektem oraz siłą. Dla niej złamał wieloletnie tradycje i to jej powierzał swoje sekrety. To ona była panią jego haremu, matką jego dzieci i wybranką serca.
Dzisiejszy wizerunek Sułtanki Hurrem został nieco ocieplony dzięki popularnemu serialowi „Wspaniałe Stulecie”, i choć Hurrem w serialu przedstawiona jest jako bezlitosna kadina (tur. kadin – kobieta), lecz pełna miłości do Sulejmana, w oczach wielu miłośników serialu jawi się jako istota, która cierpi i tym samym zasługuje na współczucie. Hurrem sama musi przeciwstawić się realiom pałacowym, musi walczyć o uczucie i władzę. Jak podaje Galina Yermolenko, autorka książki „Roxolana in European Literature, History and Culture”, Hurrem do XIX wieku przez większość historyków oraz pisarzy ukazywana jest przez pryzmat niewielu tekstów źródłowych z XVI i XVII wieku, które są „naśladowcze i z natury oparte na domysłach”. Najbardziej wiarygodnym źródłem przedstawiającym prawdziwą naturę Królowej Wschodu są jej listy do Sulejmana, wiersze sułtana i jego pamiętniki, jak również korespondencja z królem Polski – te jednak ujrzały światło dzienne dopiero w XIX i XX wieku. Nie ulega wątpliwości, że jedynie na ich podstawie i dokładnej analizie można dociekać, jaka naprawdę była Sułtanka Hurrem.  Tak samo jak jej żywot, walka o władzę i chęć przeżycia wymagały od Hurrem ponadprzeciętnej siły, tak obecnie jej wciąż żywa figura musi zmagać się z następstwem tego, co zostało już o niej napisane i stworzone.

wtorek, 29 września 2015

O Hurrem #3

Przeznaczenie, czyli kismet

Wieść o egzekucji księcia Mustafy w 1553 roku nie tylko była wielkim szokiem dla poddanych sułtana, ale również szybko dotarła na Zachód i tym samym przeważyła o kolejnych latach niechlubnej opinii o Sułtance Hurrem w Europie. Powszechne mniemanie, że to Hurrem wraz z wielkim wezyrem Rustem Paszą doprowadziła do śmierci prawowitego następcy tronu, figuruje w wielu źródłach historycznych jako pośrednia przyczyna śmierci Mustafy. Niemniej jednak, utwór angielskiego dramaturga Rogera Boyle z 1668 roku, pod tytułem „Tragedia Mustafy”ukazuje „Roxolanę” jako pozytywny charakter; heroinę, która troszczy się o życie swoich dzieci, i która jedynie padła ofiarą spisku, a egzekucja Mustafy była wynikiem bezwzględnego prawa osmańskiego oraz przeznaczenia.

niedziela, 27 września 2015

O Hurrem #2

Anioł czy czarownica ?

O ile informacja o pochodzeniu sułtańskiej faworyty pozostała niewyjaśnioną zagadką, o tyle sama jej postać od lat fascynuje wielu. Od wieków, barwne oblicze Hurrem (a w szczególności jej zadziorny charakter) poddawane było różnym „działaniom wizerunkowym”, które dziś można by określić mianem dość efektywnego PR, a właściwie, w głównej mierze, jego czarnej odsłony.
Świat, a dokładniej świat XVI-wiecznej Europy, usłyszał o Hurrem, gdy w 1531 roku Sulejman Wspaniały pojął ją za żonę. To wtedy zwrócono większą uwagę na życie tej inteligentnej, acz bezwzględnej „empressy”. Pytaniom o jej pochodzeniu, szybkim rozkwicie jej sułtańskiej kariery i usidleniu potężnego władcy nie było końca. Jeszcze za życia, wzmianki o Sułtance Hurrem tworzyły karty europejskich kronik, a po śmierci, jej wizerunek był kreowany przez licznych twórców europejskich dramatów, a ci zdawali się opierać jedynie na relacjach niezbyt życzliwych
historyków. Niemniej jednak, wizerunek ukochanej Sulejmana Wspaniałego na przestrzeni dziejów przypomina raczej sinusoidę – postać Hurrem przechodzi swoje wzloty i upadki zarówno w kronikach historycznych jak i w fikcji.
Hurrem w kronikach jest opisywana dwojako – dla jednych jest zuchwałą rządzicielką i intrygantką, niekiedy zabójczynią, dla innych – uosobieniem żeńskiej siły i inteligentną personą, która zasługuje na zachwyt i pochwały. Dla jednych jest aniołem zesłanym z nieba, dla drugich czarownicą, która rzuciła urok na sułtana; czasem jest aniołem i czarownicą jednocześnie. „W jej dłoni spoczywały wojna i pokój” – tak o „Roxolanie” pisze Ignacy Hołowiński w „Pielgrzymce do Ziemi Świętej”. Ponadto, nie tylko nazywa ją drugim Walenrodem, ale podaje, że to z jej winy zginął Mustafa, syn Sulejmana oraz Sułtanki Mahidevran.

piątek, 25 września 2015

O Hurrem #1

Ukrainka, Italianka, a może Polka?
Znalezione obrazy dla zapytania roksolana Ustalanie tożsamości Sułtanki Hurrem okazało się niełatwym zadaniem dla wielu historyków, również tych współczesnych. Wiele narodów przypisywało sobie jej pochodzenie, jak również wielu starało się stworzyć historię i podać brakujące elementy z życia Królowej Wschodu. W różnych odsłonach swojej wczesnej młodości, Sułtanka Hurrem była już włoską branką porwaną przez korsarzy z zamku Collechio, córką kapłana z Rohatyna, nawet krewną polskiego króla – jak wynika z pierwszej informacji, Hurrem miałaby zostać porwana w 1525 roku, jednakże w tym roku jej najmłodszy syn miał już cztery lata, także pewne jest, iż ulubienica Sulejmana znalazła się w osmańskim pałacu przed 1520 rokiem; natomiast dwie ostatnie informacje zdają się być niczym innym jak zwyczajnym nieporozumieniem stworzonym przez polskiego poetę Samuela Twardowskiego w pierwszej połowie XVII wieku. Jak pisał Ignacy Hołowiński w swojej sławnej „Pielgrzymce do Ziemi Świętej” w 1853 roku, Twardowskiego „opętał duch wierszowania”, a w swoich relacjach „mieszał prawdę z fałszem”. Choć rohatyńska historia o pochodzeniu Radości Sulejmana, ze względu na brak wystarczających źródeł, jest mało wiarygodna, to jednak do dziś jest żywa w ukraińskiej tradycji, według której Hurrem była córką kapłana Lisowskiego z Rohatyna, a jej prawdziwe imię brzmiało Aleksandra lub Anastazja Lisowska.Tak naprawdę do tej pory nie ma pewności, gdzie urodziła się prawowita żona Sulejmana Wspaniałego. Jeżeli ograniczyć się jedynie do wzmianki, że była Rusinką, dalej nie ma pewności z jakiego regionu pochodziła – Galicji, Wołynia czy może Podola? Wiadomo na pewno, iż została porwana do sułtańskiego haremu i szybko zawładnęła sercem najpotężniejszego z władców Imperium Osmańskiego, a to wystarczyło, by stać się legendą.

Co dzisiaj odcinek 180 ?

Znalezione obrazy dla zapytania hurrem sah haticeMihrimah nie może zrozumieć , dlaczego Sah uknuła intrygę przeciwko jej matce.Hatice nawiązuję kontakt z kobietą , która zajmuje się rzucaniem klątw.Później postanawia wrócić do Konstantynopola.Sah każe przywieźć do siebie osobiste przedmioty po zmarłym Ibrahimie Paszy.Statki weneckie atakują osmańską flotę na Morzu na Morzu Śródziemnym.Wojska Sulejmana przystępują do oblężenia Korfu.

niedziela, 20 września 2015

O Hurrem i Mahidevran

Kliknij link i zobacz pogodzenie się Mahidevran z Hurrem z napisami Pl
https://www.youtube.com/watch?v=sUMpYMjDVxU

czwartek, 17 września 2015

Filiz Ahmet

Znalezione obrazy dla zapytania filiz ahmetFiliz Ahmet urodziła się w Skopje należącym ówcześnie do Jugosławii a obecnie stolicy Macedonii, w rodzinie pochodzenia tureckiego. Jej dziadkiem był zasłużony dla teatru tureckiego w Skopje aktor, pisarz i poeta Lütfü Seyfullah. Część dzieciństwa spędziła w Szwecji, dokąd jej rodzina wyemigrowała na kilka lat po wybuchu wojen domowych w Jugosławii. W roku 2003 ukończyła wydział teatralny Akademii Sztuk Pięknych w Skopje. Występowała w tureckim teatrze w stolicy Macedonii. Nagradzana była wielokrotnie jako jedna z najbardziej obiecujących aktorek teatralnych młodego pokolenia. Posługuje się wieloma językami: macedońskim, albańskim, tureckim, szwedzkim, angielskim, serbskim i w pewnym stopniu także bułgarskim. Od roku 2007 występuje również w tureckich produkcjach telewizyjnych i filmowych. Początkowo obsadzana była w rolach wykorzystujących jej bałkański akcent w języku tureckim. Zadebiutowała w historycznym serialu telewizyjnym Elveda Rumeli (Pożegnanie Rumelii), opowiadającym o losach Turków i Macedończyków żyjących w okolicach Bitoli (tur. Manastır) na przełomie XIX i XX wieku. Sławę i popularność w Turcji na Bałkanach przyniósł jej inny turecki serial historyczny Wspaniałe stulecie, przedstawiający dzije Imperium Osmańskiego w czasach rządów Sulejna Wspaniałego.


środa, 16 września 2015

Hurrem nie w pałacu

requested animated GIF Ciężkie były czasy dla Hurrem.I wszędzie te lichwiarki.Pożyczało się.Pieniądze w wozie , ale tu nagle obrabowanie!Wredna Sah przejmuje dokumenty pożyczki!No nie, pomyślą , że pieniądze nie zostały oddane.Hurrem musi coś zrobić.Sah jedzie do Sulejmana z dokumentacją.Ruda każe napaść na powóz i przechwycić dokumenty.Ah... ona podaje fałszywki a prawdziwe podaje Sułtanowi i opowiada o napadzie! Sulejman nie traci zaufania do Hurrem i nie bądź zły.Tylko nie wypędzaj do Edirne.Epidemia nastaje nad miasteczkiem.Wraca?Nie Tylko pałac zmienia.Przyjeżdża Sulejman i razem wracają do Konstantynopola.













wtorek, 15 września 2015

Porwanie Hurrem i samobójswo Hatice

Znalezione obrazy dla zapytania hatice sultan śmierćDo sułtanki przychodzi list , napisane było , że Selim jest bardzo chory.Hurrem postanawia odwiedzić syna.Hatice miała wiernego sługę , który doprowadza do przejęcia zrozpaczonej matki syna.Zostaje zamknięta w sekretnym pomieszczeniu.Służba , strażnicy i dziewczęta zastanawiają się gdzie jest Sułtanka.Wysyłają list do Selima , myśleli że Hurrem się nim opiekuje.Odpowiedź jest zaskakująca , Selim ma się świetnie.Mihrimah coś podejrzewa , myśli słusznie.Sam Sulejman posyła coraz więcej ludzi na poszukiwania.Nagle Hatice wypija truciznę, przebiegają ją myśli...może Sułtan coś podejrzewa? Jak zdecyduje? Dowiedzą się , że to ja.Umrę tak spokojnie.Odpłaciłam się za swojego ukochanego.Niech umiera tam , ma za swoje.Zemściłam się.Nie poznają prawdy, umrę nie obarczana.Hurrem wraca.

poniedziałek, 14 września 2015

Z żalem

Z żalem ogłaszam , że w 171 odcinku , który odbył się dzisiejszy odciek umarł Ibrahim Pasza.Biedna Hatice , Hurem dopięła swego.
https://youtu.be/-0B0ESfArQs     kliknij w ten link i zobacz życie Ibrahima.

sobota, 12 września 2015

Mehmet Günsür

Mehmet Günsür (ur. 8 maja 1975 w Stambule) – turecki aktor filmowy, model.
Znalezione obrazy dla zapytania mehmet gunsurUrodził się w rodzinie tatarskiego pochodzenia jako drugie dziecko fizyka kwantowego Teomana Beya i wykładowcy Sibel Hanım. Siostra Zeynep jest choreografką nowoczesnego baletu.
Swoją przygodę aktorską rozpoczął w wieku siedmiu lat, biorąc udział w różnych reklamach. Mając 14 lat wystąpił jako Sabih w serialu Mimozy przeszłości wiosny (Geçmiş Bahar Mimozaları, 1989). Po ukończeniu Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, przez cztery lata koncertował z grupą muzyczną w restauracji. Pracował także jako barman i model.
W 1998 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Ankarze odebrał nagrodę za rolę Mehmeta w filmie Hamam (1997) u boku Alessandra Gassmana, a w 2003 roku podczas Festiwalu Filmowego w Antalyi otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za rolę Nihata w O simdi Asker (2003). W serialu Wspaniałe stulecie (Muhteşem Yüzyıl, 2012) zagrał najstarszego syna sułtana.
12 lipca 2006 roku ożenił się z reżyserką filmów dokumentalnych Kateriną Mongio, ma troje dzieci.

Nur Aysan Fettahoglu

Znalezione obrazy dla zapytania nur aysan fettahogluNur Fettahoglu urodziła się 12 listopada 1980 roku w Duisburgu (Niemcy). Była znana przez wiele lat pod jej małżeńskim nazwiskiem "Nur Aysan", ale po rozwodzie wróciła do swojego nazwiska panieńskiego "Fettahoglu ". Jej rodzice to Fatma i Sinan Fettahoglu. Urodziłą się jako jedno z pięciorga dzieci. Uczęszczała do szkoły Beşiktaş Lisesi a następnie udała się do Halicza University i ukończyła studia w Fashion Design. Pracowała przez jakiś czas w telewizji prowadząc wiadomości finansowe dla kanału Sky Türk. W serialu "Wspaniałe stulecie'' odgrywa rolę Mahidevran, matki Mustafy. Serial przyniósł jej ogromną popularność nie tylko w Turcji, ale także w wielu innych krajach.