sobota, 8 sierpnia 2015

O Sulejmanie

Podobno sposób ujęcia Sulejmana Wspaniałego w serialu wywołał w Turcji ogromne kontrowersje, ale chyba każdy się zgodzi, że pokazano go w sumie mocno idealnie. Z drugiej strony, akurat my, Polacy, nie mamy wielkiego powodu, żeby się na to oburzać. Przedmurze chrześcijaństwa przedmurzem chrześcijaństwa, ale Sulejman odnowił zawarte jeszcze przez jego ojca pokojowe traktaty i stosunki między Polską a Imperium Osmańskim były bardzo dobre. Pisano liczne listy i regularnie wysyłano posłów, utrzymując status quo. Doprowadzało to do sytuacji z lekka absurdalnych. A to Zygmunt Stary wysłał na Węgry posiłki przeciwko własnemu bratankowi, a to nie mógł odbić terenów zagrabionych przez sułtańskiego lennika (którego pozbył się sam Sulejman, bynajmniej nie z powodu konfliktu). Przez cały czas granicę przekraczali też w rabunkowych najazdach Tatarzy, z naszej strony zaś Kozacy, ale nie miało to żadnych poważnych konsekwencji.

Sam Sulejman pochodził z dynastii Osmanów i chociaż panował dość długo (czterdzieści sześć lat), i tak wypada to słabo w skali dynastii. Osmanowie, obok religii największe spoiwo imperium, władali swoim potężnym państwem od 1299 do 1922! Już od XV wieku, odkąd zdobyli Konstantynopol, kolejni władcy nosili tytuł sułtanów Rzymu oraz padyszachów, czyli władców królów. Zresztą, członkowie dynastii przesadną skromnością nie grzeszyli, mając po około jedenaście tytułów (z czego wyliczenie wszystkich państw i miast, jakie mieli pod zwierzchnictwem, policzyłam jako jeden).

Sulejman urodził się w 1492, tron objął w 1520 i sprawował władzę aż do śmierci, która miała miejsce w czasie oblężenia Szigetvaru ( Węgry). Nie w wyniku ran, prawdopodobnie z przyczyn zupełnie naturalnych. Co ciekawe, zatajono to przed żołnierzami i ta maskarada nie została odkryta przez ponad miesiąc.

Swój przydomek Sulejman Wspaniały zawdzięcza temu, że pod jego rządami imperium osmańskie było prawdziwą potęgą, a on sam skutecznie przyłączał do niego kolejne tereny. Zdobył Rodos, przez całe życie walczył o władzę na Węgrzech, wyrwał Persji sporo terenów. Nieco mniej imponujące, ale może nawet ważniejsze, jest pochodzenie drugiego przydomka - "Prawodawca". Za czasów Sulejmana obowiązywało zarówno prawo szariatu, jak i sułtańskie, nie było do końca jasne, które z nich ma pierwszeństwo. Sulejman zdecydował się na ujednolicenie zasad i nadanie większej wagi zasadom stanowionym przez władcę.

Poza tym Sulejman był mecenasem sztuki i piszącym pod pseudonimem Muhibbi  - w sumie nic niezwykłego w tamtych czasach. To on wspierał Sinana, architekta, któremu świat islamski zawdzięcza jedne ze swoich najwspanialszych budowli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz