czwartek, 27 sierpnia 2015

Sułtanka Mahidevran

Mâhidevrân – żona osmańskiego sułtana Sulejmana, matka Mustafy i Raziye. Pochodziła prawdopodobnie z Albanii.
Znalezione obrazy dla zapytania mahidevran sultan
Źródła historyczne podają, że jej prawdziwe imiona to Malhurub Baharay lub Rosne Pravane. Znana była również jako Gülbahar, Gülbehar, Gülfrem, Gülden. Jej imię z osmańsko-tureckiego znaczy „ta, która jest zawsze piękna”, „ta, której uroda nigdy nie przemija” lub „piękno wszech czasów”. Sulejman nazywał ją Gülbahar (gül: róża; bahar: wiosna).
Przyszłemu sułtanowi (wówczas księciu) Mâhidevrân została poślubiona najprawdopodobniej w styczniu lub lutym 1512 roku, mając lat dwanaście. Urodziła pięcioro dzieci, w tym syna Mustafę (1515) i córkę Raziye (1525).
W 1521 roku do haremu sułtana Sulejmana sprowadzono rusińską niewolnicę Roksolanę (pochodzącą z terenów ówczesnej Rzeczypospolitej, a dzisiejszej Ukrainy), porwaną przez Tatarów. Roksolana stała się najpierw faworytą sułtana, a później jego drugą prawowitą żoną. Urodziła ona pierwszego syna Mehmeda w roku 1521 (zmarł on w 1543), a drugiego syna Selima (późniejszego sułtana Selima II) w 1524, pozbawiając tym samym sułtankę Mâhidevrân statusu matki jedynego syna władcy. Nieustająca rywalizacja pomiędzy obiema sułtankami była częściowo tłumiona przez matkę sułtana Sulejmana Wspaniałego Ayşe Hafsę, ale po jej śmierci w 1534 roku nastąpił moment kulminacyjny w walce – wówczas zakochany w Roksolanie sułtan postanowił odprawić z pałacu Mâhidevrân wraz z synem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz